Informujemy, że w 4 czerwca 2016 r. w Dzienniku Ustaw została opublikowana ustawa z dnia 13 kwietnia 2016 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, nowelizująca przepisy ustawy o PIT oraz CIT w zakresie ograniczenia obrotu gotówkowego pomiędzy przedsiębiorcami.
Przyjęta ustawa wprowadza sankcje podatkowe za naruszenie obowiązku dokonywania płatności za pośrednictwem rachunku bankowego w odniesieniu do płatności przekraczających 15 000 złotych.
Zgodnie z art. 22 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności dokonywanie lub przyjmowanie płatności związanych z wykonywaną działalnością gospodarczą następuje za pośrednictwem rachunku płatniczego przedsiębiorcy w każdym przypadku, gdy jednorazowa wartość transakcji, bez względu na liczbę wynikających z niej płatności, przekracza 15 000 zł, przy czym transakcje w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego walut obcych ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień dokonania transakcji.
Dotychczas limit ten wynosi zgodnie z art. 22 ust. 1 pkt 2 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej 15 000 euro.
Zgodnie ze sankcjami wprowadzonymi w ustawie PIT i CIT, w sytuacji w której podatnik dokona płatności bez pośrednictwa rachunku bankowego, nie będzie miał pełnego prawa do zaliczenia wydatków do kosztów uzyskania przychodów. W sytuacji w której podatnik już zaliczył takie wydatki do kosztów uzyskania przychodów, będzie zobowiązany do wyłączenia z kosztów uzyskania przychodów wydatków, które dokonane zostały z naruszeniem zasady obrotu bezgotówkowego.
W przypadku braku możliwości zmniejszenia kosztów, podatnik będzie zobowiązany do odpowiedniego zwiększenia przychodów.
Przedmiotowa ustawa wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2017 r., a ograniczenia w zakresie obrotu gotówkowego będą stosowane do transakcji zawieranych począwszy od pierwszego roku podatkowego danego podatnika, który rozpocznie się po 31 grudnia 2016 r.